Antigona Sofoklo
Bilješke o piscu:
Sofoklo se rodio oko 496. godine p.K. a umro je 406. g. p.K. Napisao je 123 drame, a od njih se sačuvalo samo 7 i to: Antigona, Kralj Edip, Filoklet, Elektra, Edip na Kolonu i Trahinjanke. Bogovi ga kao pisca nisu zanimali, iako je bio religiozan tradicionalist. Istinu o životu tražio je u ljudima i međuljudskim odnosima. Sofoklo je pojačao dramsku radnju tako što je uveo 3. glumca. Također je povećao broj članova kora na petnaest.
Antigona Sofoklo Vrsta djela: drama, tragedija
Antigona Sofoklo Mjesto radnje: Teba
Antigona Sofoklo Vrijeme radnje: V. stoljeće
Tema: sukobljavanje Božjih i ljudskih zakona
Antigona Sofoklo Kratki sadržaj:
Prvi čin
Poslije smrti Polinika i Eteokla, koji su poginuli u međusobnom sukobu, vlast u Tebi preuzima njihov ujak Kreont. On je zabranio da se Polinikovo tijelo pokopa, jer je Polinik izdao domovinu, borio se protiv nje. Onaj tko prekrši tu zapovijed bit će kažnjen smrću.
Drugi čin
Dolazi stražar i donosi lošu vijest da je netko prekršio zapovijed i pokopao Polinika. Stražar dovodi krivca za to djelo, Antigonu.
Treći čin
Kreont zbog tog čina osuđuje Antigonu na smrt. Kreont i Antigona se suprostavljaju jedno drugom u nepomirljivom sukobu. Antigona objašnjava za što se ona bori, za Božji zakon, ali moć je na strani novog vladara i Antigona mora umrijeti s Ismenom, sestrom, koja joj se sad pridružila.
Četvrti čin
Antigonin zaručnik Hemon traži od oca Kreonta milost za Antigonu. No, Hemonova preklinjanja nisu uspjela. Antigonu će za kaznu živu pokopati.
Peti čin
Tu počinje njezina tužaljka. Ona zajedno sa zborom oplakuje svoj život, kojem je uskraćena udaja. Antigona završava tužaljku sažeto obrazloženim opravdanjem.
Šesti čin
Tiresija, prorok, dolazi i objavljuje da je Kreont zabranjujući sahranu, okaljao sebe i svoj grad. Ali i tada Kreont odbija odstupiti. Jedino pod prijetnjom nesreće on žurno, ali uzaludno mijenja odluku da Antigonu oslobodi.
Sedmi čin
Hemon dolazi do grobnice, nalazi Antigonu mrtvu i sam se ubija. Euridika, Kreontova žena, umire čim je saznala za sinovo samoubojstvo. I tako Kreont ostaje sam kao puka sjena.
Analiza likova:
Antigona: Vrlo hrabra, odgovorna, ali ipak i osjetljiva i vrlo ranjiva. Izuzetna osoba koja i danas može poslužiti kao primjer ljudske savjesti i odgovornosti.
Kreont: Okrutan čovjek koji zastupa samo zakon bez obzira naosjećaje i ljudskost.
Hemon: Kreontov sin, razapet između ljubavi prema Antigoni poštovanja prema ocu.
Lektira 2
Bilješke o piscu:
Čitavog svog života Sofoklo je i u ratu i u miru bio istaknuta ličnost javnog života, bio je vojskovođa i diplomat, cjenjeni pjesnik, ljubimac cijele Atene. Poslije smrti proslavljen je kao heroj. Sačuvano je samo sedam njegovih tragedija. Većinu tih tragedija i danas izvode kazališta širom svijeta.
Antigona Sofoklo Mjesto radnje:
Teba
Antigona Sofoklo Likovi:
Antigona – Edipova kći
Ismena – Edipova kći
Kreont – njihov ujak, kralj Lebanonski
Hemon – njegov sin
Antigona Sofoklo Kratki sadržaj:
I. čin Antigona moli svoju sestru Ismenu da zajdno pokopaju svoga brata Polinika koji je zbog napada na grad i svog brata osuđen da se ne smije pokopati ni oplakivati. No, Antigona prepuna sržbe i ljuta zbog Ismene koja odbija njezin prijedlog jer se boji vlasti, pod svaku cijenu želi ostvariti svoj cilj.
II. čin Kreont se kao novi kralj zaklinje svome narodu da će mu biti vjeran te da ga neće nikada iznevjeriti, ali u to vrijeme stiže stražar koji jako uznemiren obavijesti da je Polinik ipak pokopan. Ljutit Kreont okrivljuje stražara da je primio mito i zapovijeda da nađe pravog krivca ili će inače umrijeti strašnom smrću.
III. čin Dolazi stražar vodeći Antigonu kao krivca. Ispričavši Kreontu kako je otkrio Antigonu, stražar odlazi, a Kreont vidno uzbuđen zapita Antigonu zašto je to učinila iako je znala za zapovijed te posla jednog od svojih ljudi da dovedu Ismenu te da i nju osude na smrt. Antigona započinje priču oslavi i ponosu koje je osjetila pokapajući svog brata. U to vrijeme dolazi Ismena koja želi zajedno s Antigonom biti osuđena na smrt, ali je Antigona odgovara od tog nauma. Ismena moli Kreonta da oslobodi Antigonu kao zaručnicu svog sina, no on to odbija.
IV. čin Kreontu dolazi sin Hemon priopćavajući ocu da se narod ne slaže s njegovom odlukom te ga moli da oslobodi Antigonu. Kreont, uvrijeđen, okrivljuje svog sina da je rob jedne žene te obećava da će Antigonu ubiti pred njegovim očima, no Hemon iznenađen očevim ponašanjem odlazi pun sržbe u nadi da će nekako osloboditi Antigonu. Kreont izgovara Antigoninu osudu. Naime, ona će biti živa zazidana u kulu svog doma.
V. čin Antigona odlazi u smrt poput božice, osuđujući ljudsku nepravdu, ali i ponosna zbog svog čina govori o svijim roditeljima i braći kojima će se uskoro pridružiti.
VI. čin Do Kreonta dolazi Tiresija, vrač koji priopćava da bogovi nisu primili njegovu žrtvu zbog naloga da se Antigonin brat ne smije pokopati i da će zbog toga na njegovu obitelj doći strašna nesreća. Kreont govori starcu da laže i neće poništiti nalog i zbog toga ovaj na njega šalje kletvu. Uplašen Kreont ipak popušta te u dogovoru sa svojim zborovođom obećava da će osloboditi Antigonu i pokopati njenog brata, ali u najvećoj tajnosti.
VII. čin Glasnik izgovara tužnu vijest o Hemonovoj smrti. U to vrijeme dolazi Euridika te čuvši vijest, odlazi ne izgovarivši niti jednu riječ. Tada glasnik ispriča kako se Hemon ubio. Naime, kada je Kreont pokopao Polinika, pošao je osloboditi Antigonu. Došavši do kule, ugleda Antigonu koja se ubila, tj. objesila, a kraj nje je stajao Hemon. Kreont pokušava odgovoriti Hemona od nemilog čina, ali ga sin napada. Ne ubivši svog oca, Hemon ubija sebe te zajedno s Antigonom odlazi u smrt. Kreont s umrlim sinom dolazi na dvor gdje mu priopćavaju da se Euridika ubila. Kreont odlazi i sam želeći svoju smrt, proklinje svoj život i svoju sudbinu.
Antigona Sofoklo Analiza glavnog lika:
Antigona: Jaka, samouvjerena i ponosna zbog svog čina učinila se poput nedodirljive božice. Zračila je i unutarnjom i vanjskom ljepotom. Ona je ostala kod svog nauma i ostvarila ga.
O djelu Antigona pogledaj još i na stranicama:
Antigona – analiza i interpretacija
Antigona Sofoklostranica za download nekoliko lektira istog djela