Integrirana timska problemska projektna nastava
INTEGRIRANA NASTAVA
Nastavne sadržaje možemo usklađivati, povezivati i sjedinjavati s nastavnim sadržajima drugih predmeta otkrivajući veze među njima.
Jedna nastavna tema se može obraditi kao nastavno jedinstvo, odnosno utjelovljenje dviju ili više sastavnica, primjerice likovnih, glazbenih i književnih. Ako se takvo sjedinjavanje ostvaruje na temelju zajedničkog cilja, tada možemo govoriti o integriranoj nastavi
U takvoj neraskidivoj nastavnoj cjelini učenici naizmjence, a katkada i istodobno slušaju, primjerice domoljubni književni tekst, domoljubnu skladbu, promatraju domoljubna likovna djela sa zadatkom da sami u ta tri umjetnička medija istražuju i pronalaze sličnosti, srodnosti i različitosti.
Takav komparativni pristup rezultirat će metodičkim jedinstvom u kojemu ne će biti jasne likovno-književne-glazbene trodijelnosti niti će se moći bilo koji dio nastavnoga procesa istrgnuti kako samostalna jedinca, nezavisna od drugih, a da se pri tome ne naruši i ne uništi nastavna cjelina.
PROBLEMSKA NASTAVA
U suvremenoj metodici problemsko-stvaralački nastavni sustav poznat je kao problemska nastava.
To je nastava u kojoj se pred učenike postavlja problem i potiče na samostalno istraživanje.
Problem stvara problemsku situaciju, izazva dvojbe, iziskuje postavljanje teze.
Učenici uče znanstveno misliti, otkrivaju putove kojima dolaze do spoznaja.
Problemska nastava potiče istraživačku metodu.
TIMSKA NASTAVA
Timska je nastava takva organizacija nastavnog procesa u kojoj se ostvaruje uska suradnja većeg broja učitelja prema načelu podjele rada u sklopu nastavnoga programa jednog istog nastavnog predmeta ili programa većeg broja predmeta (Matijević)
PROJEKTNA NASTAVA
Vrsta nastave u kojoj učenici rade na određenim istraživačkim ili radnim projektima. Projekti mogu biti različiti, a vrste projekata ovise o stupnju školovanja te nastavnim ciljevima i sadržajima.
Projekt može trajati dan, mjesec i duže.
ISTRAŽIVAČKA NASTAVA
Vrsta nastave u kojoj učenici samostalni istraživanjem dolaze do novih spoznaja. na taj način, osim novih spoznaja, učenici upoznaju i putove kojima dolaze do znanja.
PROJEKT
Nastavni rad u kojemu stvaramo nešto što prije nije postojalo. Polazi se od problema i postavljanja hipoteza, ali se poslije toga izrađuju pisani plan rješavanja problema. Planiraju se potrebna sredstva, slijed poslova, vrijeme potrebno za rad i cilj koji se želi postići.
Nakon toga se radi prema zacrtanom planu u većim ili manjim skupinama.
Stečena se iskustva usustavljuju, izvode se zaključci na temelju rezultata do kojih smo došli. O svemu se može napisati i kraće izvješće.
INTEGRIRANI DAN
Dan u kojem se na svim nastavnim predmetima učenici I učitelji bave istom temom, svaki predmet iz svog kuta obrađuje istu temu.
Glavni cilj takvog dana je AKTIVNO UČENJE jer ono pruža brojne pedagoške prednosti. Aktivno sudjelovanje u procesu nastave učenicima omogućava motivirajući intelektualno poticajniji i djelotvorniji rad. Dinamika izmjene oblika i metoda rada potiče i razvija pozitivan odnos učenika prema sebi i drugima. Učenje je trajnije kad učenici promatraju rad svojih prijatelja i kroz suradničke aktivnosti, zajedničke rasprave o postupcima, načinima rada dolaze do rezultata.
SURADNIČKI ODNOS u integriranom načinu rada pomaže učeniku da otkrije povezanost pojava u životu…uči gledanjem, slušanjem; istraživanjem i analiziranjem.
Izvođenje ovakvog načina nastavnog rada zahtijeva puno veću pripremu; odgovarajuće uvjete…
Ozračje treba biti takvo da se učenici i ostali sudionici procesa osjećaju sigurno i opušteno. Preduvjet za AKTIVNO učenje je da sadržaj koji se treba usvojiti bude zabavan, zanimljiv, motivirajuć. Obveza nastavnika je kreativno osmišljavanje nastavnog rada s naglaskom na veselu atmosferu. Prezentacija nastavnih sadržaja odvija se na zabavan i zanimljiv način što se postiže izmjenom aktivnosti i zadataka. Vrlo je važno učenike pripremiti, objasniti im ciljeve i zadatke, dati im jasne i primjerene upute što se od njih očekuje.
Međusobna komuniciranja – verbalna i neverbalna vrlo je važna
Govorno izražavanje je prepuno tolerancije, poštivanja prava na različitost, nema prisile, zabrane, svatko ima pravo izreći svoje mišljenje. Takva komunikacija je preduvjet nenasilju, toleranciji i rezultira kvalitetnim odnosom među učenicima i odnosom učenik -učitelj. Uloga učitelja je uputiti na AKTIVNO slušanje ( slušaj dok drugi govori; daj znak kad ti želiš govoriti; prilagodi glas )
Ugodno i primjereno radno okruženje osnovni je preduvjet uspješnosti integriranog dana.
Nastavne situacije se izmjenjuju, pa je potrebito prilagoditi raspored klupa; u sredini treba ostati slobodan prostor za rad u krugu i provođenje inih oblika rada: zajedničke dogovore; razgovore; igre; gledanje projekcija, slušanje glazbe…
Uspjeh integriranog dana bio upitan bez potrebitog pribora i materijala za rad.
U prikupljanju potrebitog pribora i raznovrsnih materijala (učeničke mape, audio i videokazete, časopisi i poučne priče, novine, slikovnice, TV, DVD, računalo, lutke… ) sudjeluju učitelj, učenici, kao i roditelji.
Priprema učitelja iziskuje korištenje mnogih izvora znanja te pažljiv odabir sadržaja, metoda i oblika rada u skladu s postavljenim ciljevima i zadatcima dana. Priprema integriranog dana jest sveobuhvatnija no što je pripremanje bilo kojeg drugog nastavnog dana.
Povezanost s ostalim nastavnim predmetima trebala bi biti stalno prisutna u odgojno-obrazovnom procesu, a naročito dolazi do izražaja u integriranim temama kada se nastavni sadržaji među predmetima isprepleću. Sastavni dio nastavnog dana u kojem se obrađuje određena tema u svim nastavnim predmetima je pjevanje, crtanje, igre, vježbe opuštanja i istezanja, slušanje glazbe, izražajno čitanje i recitiranje, gledanje filmova, rad na računalu,izrada plakata, slikovnica…