PODSJETNIK ZA PRIPREMU I ANALIZU NASTAVNOG SATA
Ime i prezime, grupa, skolska godina
Razredni odjel
Nastavni predmet
Nastavna cjelina
Tema nastavnog sata
Odgojno – obrazovni ciljevi nastavnog sata
Odgojno – obrazovni zadatci nastavnog sata (obrazovni, funkcionalni i odgojni)
Ishodi nastavnoga sata
Struktura nastavnog sata
Uvodni dio (trajanje): fizička i emocionalna priprema učenika, aktualiziranje znanja i sposobnosti kao priprema za glavni dio sata
Glavni dio (trajanje):
obrada novog gradiva,
ponavljanje gradiva (radi usvajanja gradiva, radi zapamcivanja gradiva, radi sistematizacije gradiva, radi generalizacije gradiva, radi primjene gradiva, radi poticanja i razvoja kreativnosti učenika, radi automatizacije,…),
provjeravanje znanja (usmeno, pisano)
Zavrsni dio (trajanje):
zadavanje domaće zadaće (procjena vremena za njezino rješavanje),
provjera ostvarenosti ciljeva i odgojno-obrazovnih zadataka nastavnog sata
Tip nastavnog sata (određuje se prema glavnom dijelu nastavnog sata):
- uvodni sat
- sat obrade novoga gradiva
- sat ponavljanja
- sat provjeravanja znanja učenika
- kombinirani sat.
Oblici rada (slijede iz odgojno-obrazovnih zadataka):
- frontalni rad
- grupni/skupni rad
- individualni rad
- diferencirana nastava.
Nastavna načela (ističu se dijelovi gradiva i načela koja se na nastavnom satu ostvaruju obradom pojedinih dijelova gradiva):
- načelo znanstvenosti
- načelo aktivnosti i samostalnosti
- načelo sistematič
- nosti i povezanosti
- načelo pristupačnosti
- načelo zornosti
- načelo individualizacije
- načelo postojanosti znanja
- načelo motivacije.
Nastavne metode (ističu se dijelovi gradiva i metode kojima se planira na nastavnom satu obraditi pojedini dio gradiva)
Nastavne metode prema izvorima znanja:
- metoda demonstracija
- metoda prakticnih radova
- metoda crtanja
- metoda pisanja
- metoda citanja i rada na tekstu
- metoda razgovora
- metoda usmenog izlaganja
Nastavne metode prema nastavnom gradivu:
empirijske metode (promatranja, pokusi, mjerenja)
metoda usporedjivanja i metoda analogija
metoda generalizacije i metoda apstrakcije
metoda konkretizacije
metoda indukcije
metoda dedukcije
metoda analize i sinteze
metoda problemske nastave (istrazivačka, heuristička, metoda problemskog izlaganja,…),
metoda specijalnih slučajeva (metoda izgradnje matematičkih modela, aksiomatička metoda,…)
Nastavna sredstva i pomagala (obvezna udžbenička literatura, priručnici, tablice, modeli, televizija, radio, grafoskop, računalo…),
svrha korištenja nastavnog sredstva/pomagala (izvor znanja, motivacija,…)
tko koristi nastavno sredstvo/pomagalo (nastavnik ili učenik)
Aktivnosti nastavnika i aktivnosti učenika
Planirati aktivnosti nastavnika i učenika u vezi s dijelovima nastavnog sadržaja o kojemu se na satu govori po ovoj shemi:
dio nastavnog sadržaja aktivnost nastavnika aktivnost učenika
Popis pojmova koji se na satu potpunije formiraju i koji se na satu počinju formirati
Planiranje rada na školskoj ploči
Primjedbe na odrzani nastavni sat