Fedra Jean Racine
Lektira – kratak sadržaj prepričano, analiza djela, likovi, karakterizacija, biografija
Tragedija fedra je djelo Jeana Racinea. Ovo je izuzetno poznato djelo koje progovara o ljubavi. Podijeljeno je na ukupno pet činova.
Nekoliko je razloga zbog čega je sudbina Fedre toliko tragična. Prvi je njena žudnja za mladićem koji nema iste osjećaje prema njoj. Točnije, zaljubljen je u sasvim drugu ženu. Osjećanja se
miješaju kod ove glavne junakinje. Često ima prolome bijesa, ljubomore, mržnje, očaja itd.
Fedra je kčerka Pasifaje i Minosa. Oni predstavljaju strogo zadani moral. Suprotno od Minosa čije je značenje svjetlost, Pasifaja ima značenje grešnice. Radi se budućnosti žene nezadovoljne u braku. Na samom kraju se s bikom spojila. Rodila je Minotaura. Da bi prikrio veliku sramotu, Minos je protjerao Minotaura u Labirint, a zahtijevao je i žrtvovanje.
Fedra Jean Racine – sadržaj prepričano
Šest mjeseci je prošlo kako je vladar Trezene Tezej napustio Trezenu. O njemu se ne zna zapravo ništa već duže vremena. U razgovoru kojeg vode Teramena i Hipolit, čitajući se može zaključiti da se maćeha Hipolitova ponaša neprijateljski prema njemu. Potrudila se da Hipolita istjera iz Trezene, čim se udala za Tezeja.
Hipolit je rekao iskreno da ne odlazi iz grada zbog mržnje Fedre, nego zbog toga jer je zaljubljen u Ariciju. Tada joj Hipolitov zabranjuje vjenčanje. Njeni stari pokušali su spriječiti Egeja, Tezejeva nezakonita sina da ne bi došao na vlast u Ateni.
Dalje se može shvatiti što je razlog groznog ponašanja Fedre prema svome posinku. Fedra se zaljubljuje u Hipolita odmah poslije udaje za Tezeja i počela se praviti kako ga mrzi. Naredila je da ga stjeraju iz njegovog rodnog grada.
U razgovoru između dvorkinja Enone i Fedre saznajemo da Tezejviše nije među živima. Navodno se utopio kada je Helena oteta. Aricijina dobra prijateljica Ismena kaže kako je uvidjela da je Hipolit tajno zaljubljen u nju. U tom trenutku dolazi i sam Hipolit da bi joj izekao ljubav. Govori joj iako je postao kraljem Trezene, ipak mora prema Ateni krenuti. Tamo će izabrati novog nekog između nje, Hipolita, sina Fedre i Tezeja, kao novog vladara.
Fedra poslije dolazi jer je željela da se oprosti od Hipolita. Zamoljela ga je da bude prijateljski naklonjen prema njenom sinu. Govori joj kako nema loše namjere s njenim djetetom. Kada je čuo da kako joj je muž mrtav, Fedra hrabro otkrije Hipolitu da ga voli. Govorila mu je je da nikada nešto slično prema njegovom ocu nije osjećala.
Hipolit je bio veoma šokiran i to nije uspio sakriti.Tvrdio je kako još uvijek nije sigurno dokazano da mu je otac mrtav. Fedra je uzela mač, te ga moli da joj skrati muke. Kasnije dođe Enona koja je spriječila Fedru da se ubije. Odvela ju je od Hipolita. Brzo poslije toga stiže vijest da je za kralja Atene proglašen Fedrin i Tezejev sin. Također, rekli su da je Tezej živ.
Fedra i Enona nastavlju razgovarati. Iako Enona na sve načine pokušava Hipolita predstaviti što gore kako bi Fedra to shvatila. Odbija savjete Enone i postaje bijesna što ju je spriječila u nakani da se ubije. Odlučila je dati prijestolje svome sinu Hipolitu, a, također, proglasila ga je za skrbnika. Sve je to radila samo kako bi mu postala draža. Čak je zatražila božicu Veneru za pomoć da se Hipolit zaljubi u nju.
Kasnije dolazi Enona. I govori da je Tezej živ. Fedra se boji kako će je Hipolit prokazati, a Enona ju savjetuje da krivicu samo baci na Hipolita. To je zbog toga kako bi sebe spasila. Odbijala je tu ideju, ali je na kraju, ipak, popustila. Poslije Tezej dolazi, a Fedra optuži samu sebe. Tezej još ništa ne razumije. Hipolit ne odaje maćehu i zatraži od oca da ga pusti na put. Htio je udaljiti se od ove komplikovane ljubavne situacije.
Tezej je bio razočaran takvim dočekom sina i supruge. Počeo je sumnjati u svog sina i ženu. Hipolit u za to vrijeme razmišlja o načinu kako da usreći i razveseli svog oca. Želi se vjenčati Aricijom. Enona je tada optužila Hipolita da je želio silovati maćehu. Otac je odmah povjerovao u to. Došlo je do velikog nesporazuma između sina i oca jer neznajući za što je zapravo optužen, Hipolit govori o ljubavi prema nekoj ženi. A u stvari, to je bila Aricija.
Nakon što je shvatio što se dogodilo, Hipolit misli kako je to slagala Fedra. Ipak, odlučio se na šutjeti i lijepo ponašati, ali svejedno ga je otac odlučio otjerati iz grada. Hipolit tada priznaje da je Aricija zapravo ta voljena žena. On odlazi i nije odao Fedru. Uslijedilo je suočavanje između Fedre i Tezeja. Tezej joj govori mu je sin zaljubljen u Ariciju. Ogorčena odlazi Enoni da joj prenese novosti a ona ju napada da je sma kriva zbog lažnog optuživanja Hipolita..
Pokušao je Hipolit objasniti Ariciji zašto joj ništa nije rekao. Tražio je da ide s njim, ali je ona to odbila jer se nisu vjenčali. Obećala mu je da će ga pričekati. Poslije, s Tezejom razgovara i nastoji Hipolitovo ime očistiti koliko se može. U početku joj nije vjerovao, te traži da mu Enona svjedoči, kako bi mu ona prenijela istinu. Ona se bacila s litice jer ju je Fedra otjerala. Sada je kralj tražio da mu zovu Hipolita, ali tada je saznao strašnu vijest: njegov sin više nije živ. Hipolit je na kraju svog života tražio od oca da se lijepo ophodi prema Ariciji, ali i da joj prepusti vladavinu. U međuvremenu, Fedra je nastavila okrivljavati sebe. Na kraju je umrla od otrova.
Autor ovoga djela je Jean Racine, a vrsta djela je tragedija u pet činova. Radnja se odvija u peloponeskom gradu Trezeni, a glavni likovi su Fedra, Enona, Tezej, Hipolit.
Fedra Jean Racine – Analiza likova
Fedra je žena koja je zaljubljena u svog posinka. Činila je sve da nitko pa i on sam to ne primijeti. Glumila je da ga mrzi. Ipak, to je odlučila priznati Enoni. Čini sve kako bi spasila brak. Na kraju se nije mogla nositi sa svojim osjećajima, pa se otrovala.
Tezej je Fedrin muž i kralj Trezene. Iako ju je nebrojeno puta varao, nije mogao preći preko toga da ona njega vara.
Hipolit je Fedrin posinak, odnosno Tezejev sin. Doživio je tragičan kraj iako nije to zaslužio.
Enona je bila dadilja i osoba od povjerenja. Bila je jedina osoba kojoj je Fedra priznala što osjeća prema posinku Hipolitu.
Fedra Jean Racinestranica za download nekoliko lektira istog djela