Galeb Jonathan Livingston Richard Bach
Lektira – kratak sadržaj prepričano, analiza djela, likovi, karakterizacija, biografija
Lektira Galeb Jonathan Livingston
kratak sadržaj prepričano
Galeb Jonathan Livingston je bio malo drugačiji galeb. Naime, dok je svima prioritet bio nalaženje hrane letenjem, njemu je let bio sam sebi svrhom. Obožavao je let kao takav i bio uporan u vježbanju okreta i manevriranja po strani dok bi drugi lovili. To izdvajanje radi ga je postupno udaljilo od ostalih dok se nije iskristaliziralo da je Jonathan ustvari osamljenik. Roditelji bi ga molili da bude kao ostali, a on im je kratkrotrajno udovoljio pa se prilagodio i s drugim galebovima prepuštao lovu, kričanju i zaranjanju. Čineći to, shvatio je kako je to besmisleno pa se povukao u osamu. Izdvojen i vježbajući na pučini bio je gladan, ali sit iznutra zbog osjećaja ispunjenosti onime što čini. Ubrzo je vježbanje urodilo plodom i postao je rekorder u brzini letenja. Ipak, imala je i ta brzina svojih mana. Naime, znalo se dogoditi da gubitkom kontrole nad krilima završi onesviješten u moru. Nije postigao savršenstvo i to ga na trenutak
obeshrabrilo s mislima kako je prosječan i kako treba natrag u jato. No najednom mu sine ideja da preklopi preduga krila i leti vršcima, da zbog kratkoće ima više kontrole. Od prijašnjeg rekorda od 165 km/h ovom metodom postigne nevjerojatnih 396. Kad ode jatu da se pohvali zasad nedostignutom brzinom u galeba, ne dobije željenu reakciju. Baš naprotiv, starješina ga izgrdi zbog sramoćenja tradicije i izopći ga na Daleke Hridi.
Ne mogavši im pojasniti svoj vid novog smisla života, pomiri se Galeb Jonathan Livingston sa sudbinom i nastavi živjeti odvojeno. Bilo mu je sjajno tamo, prštio je novim znanjima o svojim sposobnostima, ali i o prirodi, vjetrovima i hrani oko sebe. Bio je nadahnut i zadovoljan rezultatima učenja i osamljenog života, a jedino što ga je tištilo jest što njegova braća žive nesvjesna bogatstava koje je on spoznao. Jednom prilikom je susreo dva galeba, izvrsna letača, koji su mu poručili da su došli po njega da napusti zemlju i ode na nebo. Tamo je Galeb Jonathan Livingston sreo istomišljenike koji su pokušavali dostići savršenstvo letenja. S vremenom je spoznao nove mogućnosti letenja na nebu i upijao znanja od svog instruktora Sullivana koji mu je prenio da svi oni žive mnogo života kako bi dokučili smisao. Svaki napredak u novi i bolji život ovisi o količini stečenih znanja iz prethodnog pa ako nisi ništa naučio – živiš uvijek jednako. Jonathan je, prema njemu, naučio sve odjednom pa je zato napredovao. Njihov starješina tamo je bio galeb Cjang koji bi uskoro trebao otići jer je skupio sva znanja. On je poučio znatiželjnog Jonathana da je nebo savršenstvo nesputano prostorom i vremenom i da može savršeno letjeti jedino ako se oslobodi osjećaja tjelesnog ograničenja. Poslije toga je Cjang nestao, a Jonathan je ostao poučavati novopridošlice, iako je osjećao čežnju za zemaljskim životom i prenošenjem znanja galebovima koje je prije poznavao.
Proganjalo ga je to sve dok se jednom, snagom volje, nije prebacio na drugi prostor i vrijeme – Daleke Hridi. Tamo je naišao na mladog Fletchera, galeba u kojem je prepoznao negdašnjeg sebe. Bio je izopćenik željan letenja kojeg bi znanja upotrijebio prenošenjem svome jatu. Jonathan ga je strpljivo poučavao letenju i mudrostima, a postupno se povećavao broj njegovih izopćenih učenika. Oni su na kraju odlazili svojim jatima, uz početne teškoće. S vremenom se broj slušača oko Jonathana povećavao, a jednom prilikom je Fletcher tragično poginuo izbjegavajući mladunče u letu. Tresnuo je o stijenu, a u život ga je vratio Jonathan uvjerivši ga riječima i dodirom da je samo promijenio razinu svijesti i da odluči hoće li se vratiti poučavanju drugih ili napredovati u razinama. On je odabrao povratak, a ostali galebovi koji su to gledali su se pobunili da je Jonathan vrag. Jonathan je otišao nekom novom jatu dok je Fletcher imao svoje za poučavanje, s mišlju i nadom da će njih dvojica opet susresti.
Lektira Galeb Jonathan Livingston
O djelu
Suvremena bajka, alegorijska priča ili fantastična pripovijetka, sve u jednome, jer su joj teme suvremenog vremena. Nema tradicionalnih fantastčnih bića, a alegorijski značaj se ogleda u metafori o čovjeku i ljudskom životu. Sve ispričano iz stanovišta galeba, zapravo je klasična ljudska potraga za smislom i slobodom. Otvaraju se i promišljaju mnoga egzistencijalna pitanja, poput onih standardnih koja oduvijek more čovjeka: smisao života, smisao izoliranosti, društveno nametnuta pravila, pravo izbora, individualna sloboda i osjećaj dužnosti prema zajednici, postojanje perfekcionizma i značaj snage volje i vjere. Richard Bach nas svime time potiče na preispitivanje. Kao osnovna misao se nameće odnos kolektiva i pojedinca te posljedično nerazumijevanje ostalih kad se jedan po nečemu izdvoji.
Lektira Galeb Jonathan Livingston
Mjesto i vrijeme
Naoko je prostor more i obala, a vrijeme sadašnost. Međutim, tragajući dublje za alegorijskim potrebama, nalazimo da se obje odrednice anuliraju i da im je točno određenje nebitno. Ukidaju se jer su preograničavajuće za poruke koje se pokušavaju univerzalno prinijeti.
Lektira Galeb Jonathan Livingston
Likovi
Jonathan Livingston. Ptica je glavni lik, vjerojatno baš zato što te životinje, čovjeku iz daljine, najviše simboliziraju slobodu. U pitanju je mladi, ali snažni individualac koji se izdvaja drukčijim potrebama i percepcijom svijeta. Stav ostalih je da se individualnost i izostanak osjećaja odgovornosti prema zajednici ne isplati, jer će jedino zajedničkim djelovanjem oni, kao grupa ili vrsta, opstati. Tim svojim ponašanjem mladac ne nailazi na odobravanje, dapače, to plaća izopćenjem, ali uvijek zadržava plemenitost. U izgnanstvu se izgrađivao i tjelesno i duhovno, žaleći što ostalima ne uspijeva otvoriti očim novim spoznajama kojima se sam obogatio. Na kraju je postigao, prije toliko nametnuti, osjećaj za grupu, jer je silno želio podučavati i imati odgovornost za njihovu dobrobit. Galeb Jonathan je utjelovljenje čovjeka koji ima neprestanu težnju za učenjem i svladavanjem novih prepreka. Koji se ne zadovoljava postavljenim ograničenjima te uz osjećaj plemenitosti i gladi upija izvanjska znanja i unutarnja bogatstva. Galeb Jonathan na kraju nije ni u čemu pogriješio, spoznao je ono što je trebao i u jatu (privrženost, požrtvovnost, ljubav), ali sve to uz neprocjenivo razvijanje individualnih vještina. Poruka koja se nazire jest da svatko od nas ima potencijale koje bi trebao razvijati kao individualac te usuditi se sam poći u potragu za vlastitim smislom života i pokretačkom snagom, ograničenjima skupine unatoč. Neki ostaju cijelo vrijeme kotačići u mehanizmu, a neki usput razviju individualne vještine koje će mehanizam u cjelini gurati prema naprijed.