Ezop, Basna – priprema za nastavu hrvatskoga jezika
RAZRED: 1. razred srednje škole
NASTAVNA JEDINICA: Ezop, Basne
PROGRAMSKA TEMA: Epika
TIP NASTAVNOGA SATA: sat uzimanja novoga gradiva (obrada); sat interpretacije
ODGOJNO-OBRAZOVNA POSTIGNUĆA / ISHODI UČENJA:
Učenici će znati/moći:
- definirati basnu
- uočiti obilježja basne na zadanom primjeru prema konkretno određenim zadatcima
- objasniti alegorijski smisao basne
- protumačiti etički smisao pouke
- nacrtati strip prema pročitanoj basni
- surađivati u skupinskom radu
ODGOJNO OBRAZOVNI CILJ NASTAVNE JEDINICE: upoznati učenike s Ezopovim basnama; navesti ih da sami uoče obilježja basne te da sami definiraju taj pojam; potaknuti ih na kreativnost, stvaralaštvo i međusobnu suradnju
KLJUČNI POJMOVI: basna, Ezop, alegorija, pouka
METODIČKI SUSTAV: interpretativno-analitički, stvaralački
NASTAVNI OBLICI: čelni, individualni, skupinski
NASTAVNE METODE: metoda upućivanja, razgovora, pisanja, izlaganja, čitanja, crtanja, heuristički razgovor
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: kreda, ploča, olovka, bojice, bilježnica, nastavni listići, upute za crtanje stripa s papirićima za crtanje kadrova, papirići za određivanje skupina
NASTAVNI IZVORI: živa riječ nastavnika i učenika
LITERATURA:
a) Za učenike:
- nastavni listić (Prilog 1)
b) Za nastavnika:
- Rosandić, Dragutin, 2005. Metodika književnoga odgoja, Školska knjiga, Zagreb
- Ezop, 1999. Zbornik Ezopovih basana, Školska knjiga, Zagreb
- Težak, Stjepko, 1996. Teorija i praksa nastave hrvatskoga jezika 1, Školska knjiga, Zagre
ARTIKULACIJA SATA
Priprema (3 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni m. upućivanja |
Doživljajno-spoznajna motivacija (5 min)
sadržaj nastavne situacije: postavljam pitanje: „Da možete birati, koja biste životinja voljeli biti i zašto?“ -motivacijski razgovor o životinjama i njihovim osobinama te ljudskim osobinama – priprema za čitanje basne o. čelni, individualni m. razgovora |
Najava teksta i njegova lokalizacija te najava ishoda učenja (3 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni, individualni m. razgovora, pisanja, izlaganja |
Čitanje basni (3 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni, individualni, skupinski m. razgovora, čitanja |
Objavljivanje doživljaja (2 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni, individualni m. razgovora |
Interpretacija (10 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. individualni, skupinski m. pisanja |
Sinteza (7 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni, o. individualni m. razgovora, pisanja, heuristički razgovor |
Stvaralački rad (10-15 min)
sadržaj nastavne situacije:
o. čelni, individualni, skupinski m. crtanja, pisanja, upućivanja |
Zaliha
-razgovor – dokazivanje istinitosti poruka basni na primjerima iz osobnih života o. čelni, individualni m. razgovora |
Plan ploče:
Ezop: Basne
-6. st. pr. Kr. u Grčkoj
-sačuvano oko 400 Ezopovih basni
Obilježja basni:
-jednostavan epski oblik (narodna/usmena književnost)
-kratkoća
-likovi -najčešće personificirane životinje
-prikaz ljudskih karaktera, mana (često kroz humor) > alegorija
-realističan prikaz života
-pouka (etički smisao)
Basna – jednostavan epski oblik koji ima alegorijski smisao; likovi su životinje koje nose ljudske osobine
Prilozi:
Prilog 1
Nastavni listić (Ezop, Basne)
Kornjača i zec
Kornjača i zec natjecali se u brzini. Stoga utvrde rok i mjesto, te krenu na put. Zec, zbog prirođene brzine, nije toliko mario za trku, nego legne kraj puta i stane drijemati, a kornjača je, znajući svoju sporost, trčala bez prekida, i tako prestigla zeca koji je spavao te postigla pobjedničku nagradu.
Basna pokazuje da rad često pobjeđuje zanemarenu prirodnu sposobnost.
Odgovori na sljedeća pitanja u svoju bilježnicu:
- Kojim epskim oblicima pripada basna?
- Navedi glavne likove basne.
- Kakve ljude predstavlja kornjača, a kakve zec?
- Objasni preneseni smisao basne.
- Protumači pouku basne.
- Uzimajući u obzir odgovore na prethodna pitanja, definiraj basnu.
Prilog 2
Nastavni listić (Ezop, Basne)
Mrav i golub
Žedan mrav siđe k izvoru, ali se, povučen od struje, stane utapljati. Kad to opazi golub, skine sa stabla grančicu i baci je u izvor. Mrav sjedne na nju i spasi se. Drugom je prilikom neki ptičar, sastavivši trske, išao loviti goluba. Kad je to vidio mrav, ugrize ptičara za nogu. On osjeti bol, baci trske i time uzrokuje da je golub odmah pobjegao.
Basna pokazuje da dobročiniteljima treba uzvraćati ljubav.
Odgovori na sljedeća pitanja u svoju bilježnicu:
- Kojim epskim oblicima pripada basna?
- Navedi glavne likove basne.
- Kakve ljude predstavlja golub, a kakve mrav?
- Objasni preneseni smisao basne.
- Protumači pouku basne.
- Uzimajući u obzir odgovore na prethodna pitanja, definiraj basnu.
Prilog 3
Nastavni listić (Ezop, Basne)
Paun i ždral
Paun se podrugivao ždralu izlažući smijehu njegovu boju i govoreći: „Ja sam obučen u zlato i grimiz, a ti nemaš ništa lijepo u perju.“ Ždral mu tada kaže: „Zato ja puštam svoj glas u samoj blizini zvijezda i letim u nebeske visine, a ti gacaš dolje među kokošima kao pijetao.“
Bolje je da netko bude slavan i u siromašnu odijelu, nego da živi neslavno oholeći se u bogatstvu.
Odgovori na sljedeća pitanja u svoju bilježnicu:
- Kojim epskim oblicima pripada basna?
- Navedi glavne likove basne.
- Kakve ljude predstavlja paun, a kakve ždral?
- Objasni preneseni smisao basne.
- Protumači pouku basne.
- Uzimajući u obzir odgovore na prethodna pitanja, definiraj basnu.
Prilog 4
Upute za izradu stripa:
- na jednom papiriću trebate prikazati jedan kadar stripa
- svaki član skupine treba nacrtati jednu sličicu (jedan kadar)
- kadrovi moraju biti povezani, tj. prikazati fabulu pročitane basne
- ne zaboravite kombinirati crteže i tekst
Uživajte i budite kreativni!