Sintaktostilistika – priprema za nastavu hrvatskoga jezika
RAZRED: 3.
NASTAVNA JEDINICA: Sintaktostilistika
PROGRAMSKA TEMA: Rečenica i tekst
TIP NASTAVNOGA SATA: sat uzimanja novoga gradiva (obrada)
ODGOJNO-OBRAZOVNA POSTIGNUĆA / ISHODI UČENJA:
- definirati pojmove sintaktostilistika, stilistika i stil
- izdvojiti sintaktostileme u tekstu
- upotrijebiti sintaktostileme pri opisivanju
- prosuditi primjenu sintaktostilema drugih učenika
- argumentirati svoje stavove
ODGOJNO OBRAZOVNI CILJ NASTAVNE JEDINICE: upoznati učenike s pojmovima sintaktostilistika, stilistika i stil, ukazati na postojanje različitih stilova i na ulogu rečenica u stvaranju teksta / stila
KLJUČNI POJMOVI: sintaktostilistika, stilistika, stil
METODIČKI SUSTAV: analitičko-eksplikativni, dogmatsko-reproduktivni
NASTAVNI OBLICI: čelni, individualni, u paru
NASTAVNE METODE: metode pisanja, razmišljanja, razgovora, upućivanja, izlaganja, zaključivanja, opisivanja, tekstna metoda, heuristički razgovor
KORELACIJA: unutarpredmetna: 1. jezik –književnost; 2. jezik – jezično izražavanje
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: čitanka, nastavni listići, bilježnica, lingvometodički predložak, kreda, ploča, olovka
NASTAVNI IZVORI: živa riječ nastavnika i učenika, pisana riječ, tekst na nastavnim listićima
LITERATURA:
Za učenike:
1. nastavni listići (Prilog 1, Prilog 2)
2. Čubrić, Marina; Gazzari, Željko, 2014. Čitanka 3 u trećem razredu četverogodišnje srednje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb
Za nastavnika:
1. Čubrić, Marina; Gazzari, Željko, 2014. Čitanka 3 u trećem razredu četverogodišnje srednje strukovne škole, Školska knjiga, Zagreb
2. Težak, Stjepko, 1996. Teorija i praksa nastave hrvatskoga jezika 1, Školska knjiga, Zagreb
3. Zrinjan, Snježana, 2006. Hrvatski jezik 3 udžbenik za treći razred četverogodišnjih strukovnih škola, Alfa, Zagreb
ARTIKULACIJA SATA
1. Priprava
a) motivacija (5 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Na početku našeg današnjeg susreta riješit ćete zadatak koji se nalazi na nastavnim listićima (Prilog 1.) koje ću vam sada podijeliti. Za rješavanje imate dvije minute. Pročitajte zadatak i slobodno pitajte ako vam je nešto nejasno. Kada istekne vrijeme predviđeno za rješavanje zadatka, pozivam učenike da se jave kako bi pročitali svoje odgovore. Većina učenika vjerojatno će se odlučiti za rečenicu koja nije stilski obilježena. Kratak razgovor o tome zašto se nisu odlučili za ostale rečenice.
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metode upućivanja, pisanja, razmišljanja, razgovora
b) osvježivanje potrebnog predznanja (2 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Potrebno je ponoviti što je sintaksa i koje su sintaktičke jedinice (riječ, sintagma i rečenica).
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metoda razgovora
c) najava teme i ishoda učenja (3 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Potičem učenike da pokušaju pretpostaviti o čemu ćemo danas govoriti. Zapisujem naslov (Sintaktostilistika) na ploču, a učenici u svoje bilježnice. Najavljujem ishode učenja.
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metode razgovora, pisanja, izlaganja
d) priprava polaznoga teksta (2 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Sada vas molim da otvorite svoje čitanke. Na 217. stranici nalazi se pjesma A.G. Matoša koju ću vam pročitati, a vi se umirite, pratite i pozorno slušajte. (Čekam da se učenici smire).
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metoda upućivanja
2. ČITANJE I KRATKA INTERPRETACIJA POLAZNOGA TEKSTA (2 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Interpretativno čitam pjesmu. Je li vam se svidjela pročitana pjesma? Znate li o čemu govori? (Učenici daju različite odgovore, pozivam ih da obrazlože zašto im se svidjela ili nije, a oni odgovaraju. Zatim ih pitam mogu li predvidjeti što ćemo raditi s tim tekstom. Oni nude različite odgovore.)
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metoda čitanja, razgovora
3. ZAPAŽANJE NOVIH JEZIČNIH ČINJENICA (5 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Čitam dio po dio pjesme i pitanjima navodim učenike da prepoznaju stilističku funkciju rečenica i njezinih dijelova. U prvoj strofi prepoznaju eliptične (neoglagoljene rečenice) kojima se oslikava stratište i istovremenost, a samim time dočaravaju se napetost i emocije. U drugoj strofi značajno je što strofa završava uskličnikom, što označava emotivnu angažiranost. Također, rečenica izražava ironiju, a ironija je istaknuta usklikom. Treća strofa započinje veznikom i, bez gramatičke potrebe (polisindeton), radi pojačavanja napetosti. Točka je u trećoj strofi jedini interpunkcijski znak (naglo izvedena akcija; lirski se subjekt žrtvovao umjesto osuđenice). Četvrta strofa započinje zavisnim dijelom rečenice, a glavni je dio zapravo treća strofa. Zarezima se postiže isticanje. (Za vrijeme razgovora, učenici zapisuju u bilježnice ono što smatraju bitnim.)
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metoda čitanja, metoda razmišljanja, metoda zaključivanja, tekstna metoda, metoda pisanja, heuristički razgovor
4. OTKRIVANJE OSTALIH VAŽNIH OBILJEŽJA (3 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Promotrimo ponovno rečenice koje ste dobili na nastavnom listiću (Prilog 1). Otkrivamo još neke sintaktostileme, poput opkoračenja, inverzije, besubjektnih rečenica, nagomilavanja, ponavljanja; promatramo njihove funkcije
5. UOPĆAVANJE (5 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Koji je glavni pojam današnjega sata? (Sintaktostilistika.) Sintaktostilistika je spoj kojih jezikoslovnih znanosti? (Sintakse i stilistike.) Ponovili smo da se sintaksa bavi rečenicom, kao i riječju i sintagmom. Čime se bavi stilistika? (Stilom). Što je stil? (Način izražavanja koji razlikuje pisca od pisca.) Što je onda sintaktostilistika? (Dio stilistike koji proučava stilističku funkciju rečenica i njezinih dijelova.)
Sve navedene pojmove, dok govorim, bilježim na ploču, a učenici u svoje bilježnice. Bilježimo i neke sintaktostileme koje smo spomenuli.
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metoda čitanja, metoda razmišljanja, metoda zaključivanja, tekstna metoda, heuristički razgovor
6. PROVJERA STEČENIH SPOZNAJA (10 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Rješavanje zadataka na nastavnim listićima (Prilog 2), u paru. Postoje tri vrste zadataka: A, B i C.
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metode razgovora, zaključivanja, pisanja, heuristički razgovor
7. UTVRĐIVANJE ZNANJA
(8 min)
Sadržaj nastavne situacije:
Prozivam nekoga od učenika da pročita tekst koji je napisao u paru s drugim učenikom, no ne smije pročitati zadatak. Ostali učenici slušaju i uočavaju sintaktostileme. Nakon toga, učenik pročita svoj zadatak, a ostali učenici prosuđuju je li zadatak dobro obavljen.
Nastavni oblici, metode, metodički postupci: o. čelni, individualni; metode izlaganja, zaključivanja, razgovora
Plan ploče:
Sintaktostilistika
Antun Gustav Matoš: 1909.
Stilistika – znanost o stilu.
Stil – način izražavanja koji razlikuje pisca od pisca.
Sintaktostilistika – dio stilistike koji proučava stilističku funkciju rečenica i njezinih dijelova.
Sintaktostilemi (neobično, neočekivano) – eliptične rečenice, interpunkcijski znakovi, inverzija, opkoračenje, nagomilavanje, ponavljanje… -> šalju dodatne informacije o tekstu, daju dodatno značenje, naglašavaju, oslikavaju emocije…
Prilozi:
Prilog 1: Koje bi od sljedećih rečenica uporabio/la kako bi opisao/la događaj prikazan ovim crtežom?
1. Tako žestok plamen ta živa peć bljuje
da se topi kamen, od dima zrak truje.
2. Vatra! Pomoć!
3. Gori! Pucketa, gori, bukti…
4. Oganj plameni proždire kuću crvenu.
5. Kuća gori! Ljudi, pomozite, izgorjet će!
6. Ognjena vatra, ognjeni plamen – ognjeni pakao!
7. Iz kuće plamen mili nemirno gorući,
diže se i sili u nebo idući.
8. _____________________________________
(dopuni svoju)
Prilog 2
A) Upotrijebi eliptične rečenice i interpunkcijske znakove kako bi opisao/la sliku (u svoju bilježnicu) i oslikao/la svoje emocije.
B) Upotrijebi inverziju kako bi opisao/la sliku (u svoju bilježnicu) i oslikao/la svoje emocije.
C) Upotrijebi ponavljanja kako bi opisao/la sliku (u svoju bilježnicu) i oslikao/la svoje emocije.